• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
18-12-2014

Adillik ve Adalet İstiyoruz

ADALET VE ADİLLİK İSTİYORUZ

 


Kapıya ölüm gelince, o zengin bu fakir ya da o engelli bu sağlıklı demiyor, herkese eşit davranıyor.


Zengin, fakir, yaşlı ve genç demeden sırası gelen gidiyor. İşte bir gün varken, bir günde yok olduğumuz dünyada insanlığımızdan ödün vermeden onurumuzla yaşamak biz insana en yakışanı olmalı. 


Hoşgörü, birçok şeyi anlayışla karşılayıp müsamaha göstermek demektir. Hele de adil olmak adaletli olmak, insan olmanın ilk şartlarından biri olmalı, yüce Allah bizlere vicdan, akıl, fikir vermiş ki adilliği adaleti sağlamak için uğraşalım…

 


Başımızda kilerde o adaleti sağlaması için seçilmiş olmalı…

 

Örneğin; Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde Hıristiyan, Yahudi gibi farklı Din mensuplarının inançlarını ve yaşamlarını engellenmemiş herkese adaletli davranmıştır.
Hoşgörülülük, Din, Dil, İnanç ve Anlayış vb. bakımlardan kendinizden farklı olanlardan rahatsızlık duymamak, onların farklılıklarına anlayışla karşılayabilmektir.

 

Birlikte yaşama kültürü bizim toplumumuzun en önemli gelenekleri arasında, bizleri birbirimize bağlayan geleneklerimizden biridir hal bu ki, şimdilerde bu anlayışımız giderek yok oluyor…

 

 

Toplumları, İnsanları birbirinden ayıran ayrı, ayrı kültürel özelliklerinin olmasıdır. Bun düşünce ve görüşlerin bütününe de kültürel farklılık ve zenginlik adı verilir. Bir toplumda farklı kültürel grupların olması o toplumun kültürel zenginliğini gösterir. Kültürel farklılıklar da ancak kültürel hoşgörüyle geliştirilip zenginleştirilir. 


Farklılıklarla birliktelikler, yakınlaşmalar ya da benzeşme gibi anlayışlar gerek ulusal gerekse de uluslar arası kültürü zenginleştirir.


 Örneğin; bir insanın gerek ana dilini konuşması gerekse de bir başka dili öğrenmesi kültürel yakınlaşmayı ve zenginliği gösterdiği gibi. 


“Çin’liler ve Japon’lar çubukla yemek yerler problem yoktur, insanların gelenekleri, görenek, örf, adet düşüce şekiller giyim tarzları müzik stilleri ve daha fazlası kültür farkına girer” 


Toplum ve bireylerin farklı kültürel özelliklere hoşgörü ve saygıyla bakmaları, toplumsal uyumun ve beraberliğin sağlanmasında önemlidir. Bütün acıların ve savaşların nedeni de kendi amaçlarını kendi çıkarları düşünüp diğerlerini yok saymak değimlidir, zaten?

 

Her gün duyurulan ve duymakta olduğumuz, felaket haberleri içimizi çok fazla burkmaya ve giderek nereye ulaşmanın çabasında olduğumuzu düşünmek, kafalarımızı fazla karıştırmaya, şimdiki ve gelecek nesiller için ürkütücü sonuçlarını sanki şimdiden göstermeye başladı!

 

 

Geçenlerde yine bir polis arkadaş anlatmıştı; karnı açlıktan bayılmak üzere olan biri bir tatlıcıya girip tatlı yiyip, yatacak yeri de olmadığından içerde sandalye de uyuya kalıyor.


Bir süre sonrada, dükkân sahibi içeri girip uyuyan kişiyi uyandırıyor, tamda o an içeri iki hırsız girip zorla kasadan para vs. alıyor. 
Bir şekilde oradan geçmekte olan polis (uzatmak istemiyorum) hepsini apar topar karakola götürüyor, ifadelerin ardından, açlıktan girip tatlı yiyen tutuklanırken; dükkânı soyanlar, gasp edenlerse serbest kalıyor. Bunun üzerine o polis ve amiri görevinden istifa edip ayrılıyor. Şuan da işsiz güçsüz kalmayı göze alarak! (ben anlatanın yalancıyım)


Bu nedenle toplumları ya da bireyleri farklı görüş ve inançlarıyla kabullenme erdemini gösterebilmeliyiz. 

 

 Yüce Allah herkesi farklı karakterler de yaratmıştır. 


 Nasıl ki Beş parmağımızın Beş’i de aynı değilse, “İnsanların görüş ve yaşam şeklide, düşüncesi de” aynı olamaz. “Her insan kendi fıtratı” gereği farklı düşünüp yine farklı görüşleri benimser. Kimse bu görüşleri nedeniyle ayrımcılığa uğramamalı ayrı bir tavrı hak etmemelidir.

 

Konumuzu, Hacı Bektaşı Veli’nin güzel görüşüyle bitirmek istiyorum.


Onun, Anadolu da Adalet ve Özgürlük gibi değerleri yaygınlaştırıp birlikte yaşama vs. gibi kültürleri yaygınlaştırmış olması ve “Yetmiş İki millete aynı gözle bakıp hiç kimseyi hor görüp ayıplamamak” ifadesi de sadece bir pencere den bakmamayı bizlere göstermelidir.

 

Adiliyet ve Adalet Dolu Bir Dünya Dileklerimle…

 

Bu makale 8563 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ