• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
29-04-2015

Annem’e Anneler Günü’ne

 

Anneler Günü Hakkında genel bilgi Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Yine, Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

 

Ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakârlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer.
 

 

Bu yılda her yıl olduğu gibi aslında her an her zaman özel olması gereken annelerimiz için (anneler günü) geliyor. Dünyada her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan “ Anneler Günü “ nün haftası içindeyiz.

Anneler Günü İle İlgili çok yazılar hikâyeler okuyor – dinliyoruz.

 

Biliyoruz ki; yıllar o kadar hızla akıp gidiyor iken, bizler hiç düşünüyor muyuz? Bizi dünya ya getiren her anımızda yanımızda, olmaya canla başla gayret gösteren, hiç nedensiz yere kimi zaman çocuklarının da gözleri önünde öldürüp, katledilen anaları!
 

 

Bir düşünün.

En değerli varlığınıza hayat bir şekilde devam ederken, en büyük acıyı yaşatıyorsunuz bazen istemeksizin, bazen de kalbi taşlaşmış bir evlat olarak. Onları uzaklara atıyor yerimizi masamızı paylaşmayı çok görüyoruz!


Peygamber Efendimiz “ Cennet Annelerin Ayakları altındadır.” Söylevine karşılık kimi zaman annelere yapılan zulümleri görmek belki de dur demek için, etrafınıza bir bakın, bir kadının bir anne olduğunu unutuveriyoruz, onu bir anne diye değil her şekilde eleştiriyoruz hal bu ki; o anneler olmasaydı soyumuzun da canlılığında devamı da olamayacaktı, diyemiyoruz!

 

 

 Dünyada kaç kişi anne hariç, elleri olan fakat ellerini kullanamayan, ayakları olup ama yürüyemeyen, isteklerini ağlamasıyla bildiren, konuşamayan, altına yapan, yatağından hiç kalkamayan gecelerin o tatlı uykularından uyandıran birine (bir çocuğa gönüllü bakar – bakmak ister? 

Ya da kim bu kadar aciz biriyle hiç usanmadan ilgilenmek ister? Bunu canı gönülden, kim yapabilir?

 

 Ne kadar zor iş dediğimiz, tüm bu ve bunun gibi en zorları karşılık beklemeden, severek yapan tek canlı işte anneler, annelerimizdir...

Annelerimiz bizim hayatımız boyunca sevincimizde de üzüntümüzde de ağlarlar, büyük küçük demeden kıyamazlar. Onların gözünde hiç büyümüyoruz zaten.
 

Kimi zaman dibe vurduğunuzda her şeye rağmen yanınızda olan, eleştirmeyen, suçlamayan, sadece sizinle susan, yalnızlık kadar derin ve sevgi dolu yüreğiyle sizinle olan insanlara ihtiyaç duyarsınız. Sorgulamadan sizi anlamaya çalışan –güvenmek isteyen. Hayatınızda bunlardan bir tane vardır aslında.

Kendinizi - sizden iyi tanır, ağlayacağınızda onun yüreğinden akar gözyaşları… Ve bir şeylerin ters gittiğini suskunluğunuzdan anlayan tek kişidir…
Dikkat edin.

 

Bu yazıyı senin için yazmak istedim. (Annem)

Öncelikle sen dünyanın en güzel kadısın, çünkü benim annemsin.

 Dünyanın en güzel kokusu sende saklı.

Nasıl başardın, ne zorluklar yaşadın tam anlatamıyor, bilmiyorum ama bizlere hem anne hem baba oldun 20 yıldır…
 

Bilirsin bazen sözünü dinlemedik bazen de hatalara yürüdük. Sense bunlara rağmen bizi her seferinde hatalarımızla kabullendin, çünkü sen dünyanın en affedici kadınısın annem.

Ve öyle bir şeysin ki her zaman haklı çıkarsın, annem. Cümlelerin noktasını en iyi sen koyarsın.
 En mutlu günlerim senin iyi olduğunu bildiğim ve yanımda olduklarındır.

Biliyorum ki seni üzer kızdırırım bazen. Ama sen de bil ki “seni kızdırdığımda kendime daha çok kızarım, seni üzdüğümde senden çok ben üzülürüm”.

Sen benim en yakın dostumsun hem annem, hem de babam oldun annem.

 

 Seni, senin beni sevdiğin kadar sevemediğim için her zaman acizim karşında.

Ama bil ki bir anne en fazla ne kadar çok sevilebilirse bende seni o kadar seviyorum annem.

 

Ah annem ah!

Yaşama sevincim, huzur kaynağımsın...

“Sakın bırakma” beni böyle yapayalnız, böyle çaresiz...

Yaşama isteğim, huzur kaynağımsın...

Kapıda beni hasretle bekleyişin var ya…

Her kucaklayışında dirilir sanki yüreğim,

Yok, olur senin yanındayken, uçsuz bucaksız dertlerim…

 

 

Senin ve bütün annelerin anneler günü kutlu olsun!

 

Bu makale 8018 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ