• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
25-02-2017

İYİ ÖRNEK OLMAK, GÖRMEK İÇİN BAKMAK..

Bugün biraz sitem dolu yazacağım;

Günlerdir sosyal medya olsun,  bazı haber kanalları veya gazetelerin üçüncü sayfalarında olsun mutlaka ya bir insana ya bir hayvana eziyet görüntüsü görüyoruz.

 

 Nedir bu bazı iki ayaklıların savunmasız canlılardan ve yine insanlardan kendini üstün görme çabası, güç gösterisi?

 

Benim için sokakta ki hayvanda, hasta ve engelli insan da aynı değerde. Güçsüz yardıma muhtaç bir canlı her ne vesile ile dünyaya geldiyse bizleresadece yaratandanhikmetini umarak, vicdan ve akıl sahibi insanlar olarak onları korumak, kollamak düşer.

 

Hangi vicdan bir canlıya tekme atmanın, kuyruğunu kulaklarını çekmenin, kesmenin hatta utanarak söylüyorum tecavüz etmenin anlayışı, hoşgörüsü ve cezai indirimi olur? Kim bilir; o masum canlılar dile gelmiş olsalardı, insanlığa ne büyük lanetlere ederler ve şikâyetçi olurlardı. Dilsize, güçsüzlere eziyet insanlık dışı bana göre.

 

Çocuklarınıza örnek olun! Gelecek nesillere, kendilerinden sonrada yaşamın devam edeceğini öğütleyin… Hayvanların ve diğer insanların yaşam alanlarına saygı duymayı, kendilerini büyük ve yüce görmemeyi, merhameti öğretin…  Yaratılışımızın sadece kendi nefislerimizin peşinde koşmak olmadığını sonuna kadar hissettirin! Önlerinde nasıl birer örnek olursa gelen nesillerimizde onu yaşatacaktır. Merhamet ile yüreği vicdan dolu olarak büyüyen çocuktan kimseye zarar gelmez.

 

 

Neden bu yazıyı yazmak istedim?

 

Geçtiğimiz günlerde, Manisa'nın Soma ilçesinde 82 yaşındaki Fatma Sazan evinin önünde gerçekleşen bir kavgayı ayırmak için değnekle bir kişiye vurduğu iddiasıyla hakkında dava açılmıştı. 3 bin liralık para cezası, ödeme gücü olmadığı için kamu görevi cezasına çevrilerek cami bekleme cezasına dönüştürülüp,3 bin liraya tekabül eden 5 ay karşılığı cezaya çarptırılmıştı. Cami imamı ise cezasına gelip gelmediğini kanıtlamak için her gün imzasını alıyormuş…Her gün cami imamı tarafından denetlenen yaşlı teyze ve onun gibi ne mağdur insanların varlığından bir haber, olanlardan beklenir ki iyi nesiller yetiştirip iyi örneklerde öncü olmaları dünyaya insanlığa hak ve adalet dağıtmaları…

 

Etrafa görmek için bakıldığında o kadar haksızlık var ki çiğnenen yenen kul hakkı var ki…

 

Ruhları şad olsun, tıpkı işgal altında bin bir yokluklakurtuluş savaşı veren ülkemizin kurtuluş savaşı sırasında ki; örnek imamları okuyanlar hatırlar.

 

“Maraş’ta, bir Cuma günü camiye namaza gelenlere Ulu Cami İmamı Rıdvan Hoca’nın söylediği söz ise kalplere ve beyinlere bir hançer gibi saplanmıştı. Ezan okunduktan sonra, camide toplanan halk hep bir ağızdan “Bayraksız hürriyete kavuşmadan namaz kılınmaz” diye bağırır. O esnada cami imamı Rıdvan Hoca: “Aziz Cemaat, Kalesinde düşman bayrağı dalgalanan bir Millet hürriyet’ini kaybetmiş sayılır. Hürriyet olmayan bir yerde cuma namazı kılmak caiz değildir.” İşte bu söz, Maraş halkını Fransızlar’a karşı harekete geçirdi. Kaleye saldıran Maraş halkı, içerideki Fransız askerlerini etkisiz hâle getirip yeniden Türk bayrağını diktiler”. 

 

Sevgiyi bilmeyen nasıl ve neyi seveceğini de bilmez, onun için adalet saçalım iyi örnekler saçalım

Bu makale 6639 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ