• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
17-04-2017

KRAL ÇISPÇIPLAK..

Belki de bana düşmez bunu yazmak ama bende bir engelli oluşumdan dolayı engelli adlarının her yerde her alanda kullanıp reklam malzemesi yapılması üzüyor bütün engellileri. 

Engelli biri olarak katıldığım birçok program da oldu, katılmadığımda. Ama şahit olduğum hiç bir etkinlik yada programdan bir tek engelli reklam olmasının dışında hiç bir fayda görmemiştir. Sadece adları kullanıp engelliye adı altında kendilerine reklam vs pay çıkmıştır.

Nerden bu kanıya vardın diyene Çünkü BENDE ENGELLIYIM HIC AMA HIC KIMSE BIR ENGELLIYI ENGELLI KADAR ANLAYAMAZ. AT GÖZLÜKLERİYLE BAKTIKCA. ONUN YERINEDE SÖZCÜLÜK EDEMEZ 


BIR KAÇ YERİN DEGİL. ISTERSE DÜNYANIN BAŞBAKANI OLSUN BENI EN IYI BEN IFADE EDEBILIRM. KIMSE DEĞIL. STK. ve Dernekler madem adı üstünde, engellilerin adına çalışıyor o halde bir şeyleri de engelli olarak fikrimizi belirtmek hakkımız olmalıdır. 


Türkiye de bazı engelli hakları için olduklarını varsayan dernek ve savunucularının 
kamuoyu oluşturup gerekli şeylerde ses olmaları gerekir. 


Mesela, sağlık bakanlığımıza seslenebilirler sesimizi bir oluşum adı altında duyurmak daha kolay olabilir. 


Ben tek başıma o kadar mücadele edip ortak olan derdimizi, sesimizi duyurmaya çabalıyorum ama kişisel olarak bakılıp hiç bir cevap alamıyorum. 

Mesela: 
Sağlık Bakanlığımıza sesimiz ulaştırabilir. " Sağlık bakanlığımız, "keşke bizi duysa da  Türkiye; de sağlık sektöründe Neler döndüğünü bir baksa ilgilense" diyenlere ses olsalar. 


Gelir testini ortadan kaldırdık, sağlık güvencesine kalmasın diye. 
Hastaneler de muayeneyi bedava yaptırdık. 
Hele engellilere Her şey bedava hava bedava su bedava yaşamak bedava hele muayene  ilaçlarda parasız. 


Diyen, Reklamların  gerçeği yansıtmadığını dile getirseler. 
Her şey bedava ama nedense engelliler Devlet hastanelerinde bile bedava muayene olamıyor, ücretli oluyor muayene ücretlerini Eczanede ödemezse engelli veya hasta  Eczaneden ilaç anlamıyor. 


2022 maaşıyla beraber, Sağlık güvenceleri de kesilen engelli ve hastalar bu yetmiyor gibi sağlık güvencesi cezası adı altında bahanelerle çeşitli para cezasına da maruz kalıyor. 


Kendim ve ablam aynı duruma maruz kaldığımızdan çok iyi biliyorum. 
Bir yıldır 2022 ve sağlık haklarımızın  kesilmesi yetmiyor gibi bir de ikimize de 550 er TL sağlık güvence cezası gelmiş sağlık güvenceleri kesikken. 


Sebebini de belirtmek gerekir birçok insan eleştiri dozajını çoktan aşmış geçtiğimiz günlerde sosyal medya da şahit oldum cumhurbaşkanlığı grubundaydı, paylaşım.  En büyük kusur devletimizi temsil eden, üstün kademelerine amca dayı vasıtasıyla getirilmiş olan kin ve düşmanlık aşılayanlara arka çıkılması. Kim olursa olsun, onların hükümetime anca zararı dokunur; asıl insanlık din, ırk, görüş ve mezhep farkı gözetmemeksizin herkesi kucaklayabilmektir... 

Bayağı bir engelli ellerinde hayır pankartlarıyla yolarda resimde. 


İzmirli bir bayan paylaşmış gruptaki bazı hadsizlerse hep yaptığı gibi ağza alınmayacak küfür ve hakaretleri sıralamışlardı. Bu kadar ahlaktan terbiyeden mahrum kalmak nasıl bir duygudur bilemem... Bu gibi gruplarda ademinler ne işe yarar yaptığı işin farkında mıdır? 


Hiç biri sormamış, yorumlarda. 
Güzel ülkemiz neden bu halde, bu insanların derdi sıkıntısı ne neden isyandalar, diye? 

Allah inancı olan bir insan aslını anlar öğrenir biz böyle gördük bildik. 
Bu insanlar sefalet içinde kimse keyfinden sokağa dökülmez. 
Ağlayıp, zırlamaz. Tıpkı "karnı doyan bebeğin ağlamadığı gibi". 
Bunlardan birkaçının durumu iyiyse bile hepsine bu mal edilemez. Bunun sorumlusu ise yine kendi denetimsizlikleridir. Sapasağlam insanlara üç kuruşa rapor verenlerdir. 
Kiminin kimsesi yok, evi yok babası yok. Yetişkin birer insanlar arkasadısarıyla çıkıp sosyal hayata katılmaları, belki de içinde bulundukları durumda hayata tutunmalarını sağlayacak. 


Sanıldığı gibi onlar, hava bedava su bedava yaşamıyor... 
Hep bunun için diyorum. 


Tohum yetiştirmek çok kolay, herkes tohum ekebilir ya da yetiştirebilir. 
Ama önemli olan insan yetiştirmek topluma faydalı insanlar yetiştirmek seçilenlerin 
sadece ben varım diyenler değil başkalarını da düşünenlerden olması gerekiyor.


Çünkü: 
Kral Çıplak diye bağıran bir çocuk Kralı sevmediği için bağırmamıştır. 
onu uyarmak için, kimsenin söyleyemediğini söyler ve dile getirir yani... 
Lafı anlamadan alkış tutanlardan olunmamalı. 


Menfaatten çıkarcılıktan yalakalıktan anlamaz anlamadığı için ve sevdiği için bağırmıştır,aynen benim gibi. Bunun için topluma ve olduğu yere bulunduğu ekibe insanlığa faydası olmayanlara verilen imkanlar yeniden gözden geçirilmeli boş yere koltuk ve makam işgal ettirilmemelidir. 

Bu makale 12489 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


YAZARIN DİĞER YAZILARI
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ