en üst ÖĞRETMENLER GÜNÜ AŞKIN

10-07-2017
İbrahim DÜLGAR

İbrahim DÜLGAR

BAYBARSTAN GÜNÜMÜZE..
dulgaribrahim@gmail.com

  Baybars 1223 yılında Karadeniz Kıyısında Kıpçakta doğmuş bir Türktür . Tarihe Moğolları durduran adam olarak geçmiştir. 

 

     Sivas'ta köle pazarında satın alınmış ve Kahire'ye getirilmiştir. 

 

     Eyyübi Hükümdarı El-Mâlik Salihin deniz kuvvetlerine katılmıştır . 

 

     Moğol Sultanı Hülagü Bağdat'ı ele geçirmiş Abbasileri yok etmiş. Abbasi halifesini öldürtmüştü . Mısır'a doğru ilerlerken , Kutuz Sultan Baybars'a komutanlık verdi . 

 

     Ayn- Calut savaşında Baybars Moğolları yendi . Kutuz söz verdiği Halep valiliğini Baybars'a vermedi . Kutuz Sultan suikast sonucu öldürülünce 4.Memlük Sultanı , Baybars oldu . 17 yıllık iktidarında her konuda çok başarılı oldu  ve 1277'de öldü.

 

     Baybars önemli bir Türk komutanı idi.  Hatta eskiden her ramazan aylarında dizi olarakta Allahın kılıcı lakabı ile filmini izlerdik . Bu sene ramazanda ısrarla baktım filmi göremedim . Yalnız aklımda iki sahne kalmıştı :


 
     Birinci sahne ; Yaşlı kadın " sen buralı değilsin , senin gözlerin farklı (renkli) , Orta Asyalısın (Türk) " diyordu. 

     İkinci sahne : Baybars Ordu toplayıp savaşa gitmek için hazırlık yapıyordu . Hazırlıklarını  tamamladığında gayri müslimlerin bir Türk kızını kaçırdıkları haberi geldi. Baybars önce Türk kızını kurtarmak için harekete geçti. Kızı kurtardıktan sonra askerlerin başına geçerek savaşa gitti . 

 

    Geldik günümüze : yaklaşık 5 sene önce peş peşe gelen şehit haberlerinden sonra ben zona olmuştum . Kağıthane Ortabayırda ki  milliyetçi gençlerin tepkisiyle  Türk bayrakları ile Ortabayır , Gültepe,  Yahya kemal, Çeliktepe , 4.Levent  ve tekrar Ortabayıra yürünmüştü . Günümüzde (11/07/2017) Salı gününe geldiğimizde insanlar öğrenilmiş çaresizlik içinde, sıkıntı duyarak üzülerek , " ben ne yapabilirim ki " diyerek kendini avutmaktadır. 16/06/2017 Cuma akşamı memleketi Gümüşhane için yola çıkan Gümüşhane Torullu Necmettin Yılmaz adlı aslan parçası öğretmen için bu yazı yazılmıştır . 

 

    Şimdi düşünüyorum da Baybars olsaydı ne yapardı ?

Bu makale 14389 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ