• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
21-05-2015
İbrahim DÜLGAR

İbrahim DÜLGAR

NE GÜZEL MEMLEKET.. (SPORDA’DA GÜZEL) Yaşadığımız tacizler..
dulgaribrahim@gmail.com

 

17.05.2015  Pazar günü sabahı 10:40 itibari ile Beşiktaş Belediyesi’nin tahsis ettiği araca binip Sütlüce’deki Beyoğlu Stadı’na gittik. Formamız Chelsea formasına andırıyordu. Bir an Chelsea minik kız takımı maça gidiyor gibiydi, gururlandık.  

 

 

Beşiktaş Belediyesi, hazırlık maçlarımız dahil her maçımıza beklemediğimiz bir şekilde zamanında ve hiç aksatmadan araç tahsis etti. Burada  Beşiktaş Belediyesi Başkanı Murat Hazinedar’a kulübümüz Yeni Levent Konaklar Spor adına teşekkür ederiz.  

 

 

            Stada geldiğimizde hemen yandaki otoparkta 100 tane X Partisi’ne ait giydirilmiş araçlar park ettiği halde, daha önce parka aracımızı almadıklarını bildiğimizden “Aracı park edebilir miyiz?” diye sormadık bile. Beyoğlu Stadı’nın girişine geldiğimizde parka park edemeyen sporcu araçlarının kapı girişine park etmesi nedeniyle bizde 13 yaşındaki kız çocuklarını yolda indirdik.

 

Stada girdik. Üzerinde mavi tişört bulunan görevli olduğunu iddia eden şahıs “Size soyunma odası yok” dedi. Bekleriz” dedik. “Boşuna beklemeyin yetişemeyebilir” dedi. O sırada saha komiseri  “Çıkın, ısının. Vakit geldi yoksa talimatnameyi uygularım.” dedi.

 

 

Saha komiserine “Takımı sahaya çıkar diyorsun, halen soyunma odamız yok, ben kızları açık alanda soyunduramam” dedim. Ne önemli bir şey söyledik. Sanki kız çocukları her zaman açık alanda soyunabiliyorlarmış gibi.

 

 

            Maça çıktık. Dudulluspor’un 11 numarası Sena adlı sevimli kız çocuğu böyle giderse Türk bayan Futbolu’nun önemli bir yıldızı olacak. Bizim Ceren Arpağ’a “Kızım hiç oynama , Sena’yı da oynatma” dedim. Sanırım dakika 25 idi, bizim Ceren en sağda  Sena en solda çalımlarla defansımızın arkasına sarktı, güzel bir gol attı. Biz beraberlik veya galibiyet için oyunu ileride oynamaya çalıştık. Müyesser Kılıç kaleciyle karşı karşıya  % 1500  penaltı hakem Cüneyt Çakır , Bülent Yıldırım gibi ileride büyük hakem olacağı belli. Yan hakemi olmamasına rağmen tüm ofsaytları gördü gözünden bir şey kaçmadı. Ama aklında %60 Dudullu %40 Yeni Levent Konaklar gibi ön yargıyla maçı idare etti.

 

Nede olsa Dudullu büyük takım.

 

              Bana göre gelmiş geçmiş benim gördüğüm en iyi hakem Erman Toroğlu’dur. Günümüzdeki popüler hakemlerin tamamı 2 büyük takımın lobilerine saygılarından Melo, Emre’ye kart gösterememekte, emekli olunca da ahkam kesmektedirler.

 

Örneğin Bünyamin Gezer. Kötü bir Erman Toroğlu takliti ile hakemlik hayatını bitirdi. Çok ibret verici televizyonda “Hocam bana ha mümkün mü ya hemen ben Emre’ye kırmızı kart gösterirdim.” diyor. Halbuki çok net hatırlıyorum Emre bir maçta Bünyamin Gezer’in yakasını, formasını yırttığı halde görmedi, duymadı , lal oldu.

             Maçtan sonra medeni bir şekilde hakeme “Hocam 2 penaltı vermiyorsun, biz bu büyük takımlarla nasıl oynayacağız.” dedim. Hakem de el kol işareti yaparak “Gördüklerimi çaldım” demek istedi.

 

              Maçın hemen akabinde yine o görevli olduğunu iddia eden kişi yanımıza gelip sert bir şekilde “Hemen soyunma odasına gidin biliyorsunuz sıkıntı var.” dedi. Bizde başımıza gelen soyunma odası problemini , diğer kulüpler yaşamasın diye hemen soyunma odasına gittik. Soyunma odasının kapısı yeni kapandı ki aynı kişi “Çabuk boşaltın” diye çok sert bir ifade kullandı.

 

Dayanamadım “Çocuklar daha yeni içeri girdi bize ısrarla sert davranıyorsun artık yeter.” dediğimde posta koydu, kabadayılık yaptı. Yetmedi tanıdığı bir genç iki kolumu sıkarak taciz etti. Allah’tan Fatih Vatan Spor Kulüp Başkanı Suat Bey ve arkadaşı destek vererek bizi kurtardı.

 

              Dönüşte otobüste düşündüm. Esmer 32 yaşlarındaki görevli başta olmak üzere bize çay veren su veren esame listesinde yardımcı olan sanki evimizde gibi hissettiğimiz Beyoğlu Stadı’nda böyle bir muameleye neden maruz kaldık?

 

Düşünüyorum; o gün tek farkım ,  Atatürk imzalı Ne Mutlu Türküm Diyene yazan güneşten korunmak amaçlı şapkaydı. Demek ki sporda da Türk olabilmekte sıkıntılar var.

 

Allah Türk futbolunun yar ve yardımcısı olsun. 

Bu makale 10917 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ