• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
13-04-2014
İbrahim DÜLGAR

İbrahim DÜLGAR

STOCKHOLM SENDROMU..
dulgaribrahim@gmail.com

Sene 1973 İsveç’in başkenti Stockholm’de banka soyguncusu, 6 gün boyunca bir kadını rehin tuttu. Rehin tutulan kadın, serbest kaldığında nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekledi. Bu vaka kayıtlara; Stockholm sendromu olarak geçti.

            Tarih 29 Mart 2014 Beşiktaş’tan, Kadıköy’e CHP mitingine eşim ile beraber Kadıköy vapuru ile gidiyoruz. İtalyan Correra Della Serra muhabiri bayan Monica Ricci Sarantini ile sohbet ediyoruz. Benim de CHP Kağıthane ilçesinde Belediye Başkanlığı aday adayı olduğumu ifade ettiğimde, kartvizitlerimizi birbirimize verdik. Tercüman vasıtası ile seçimleri tartıştık, seçimler ne olur sorusuna, Türkiye geneli   AKP % 46,   CH P % 28,   MHP %18  olur şeklinde görüş bildirmiştim. O öyle düşünmüyordu, sonuçta tahminim seçim sonuçlarına yakın çıktı.

 31 Mart 2014 Pazartesi sabahı AKP’nin %44 ile birinci parti olmasını incelersek:

               1- AKP iktidarında PKK terör örgütü ve yasal uzantısı BDP, arkalarına halk desteğini de alarak kürt sorununu özerklik dayatmasına kadar getirdiler.

               2- Türkiye’nin toplam borcu 2002 yılı 231.5  milyar $ dan, 2010 yılı 518.4 milyar $ ‘a çıktı.

               3- Bu borçlar dolayısıyla gençler işsiz ,iş bulsalar da aldıkları ücret yeterli değil. Her mahallede uyuşturucu kullanımı arttı. Geçim sıkıntısı nedeni ile her gün medyada çocuk ve  kadın cinayetleri haberleri mevcut.

               4- Hükümetteki bakanların yolsuzluk iddialarından aklanmaları yerine polis, hakim ve savcıların yerleri değiştirildi.

               5- Twitter, youtube erişimi yasaklandı.

               6- Devlet bakanı Egemen Bağış‘ın Bakara Suresini makaraya aldığı görüldü.

               7- İstiklal Savaşı kahramanları ATATÜRK ve İNÖNÜYE hakaret etmek gelenek haline getirildi.

               8-  Fatih Sultan Mehmet’in bin bir zorlukla ecnebilerden aldığı İstanbul da, birçok yer tekrar ecnebilere satıldı.

               9-  Erdoğan Bayraktar hırsızlık suçlamalarına ne yaptıysam talimatla yaptım dedi.

            AKP’nin yukarıdaki icatlarına rağmen, Fatih’in İstanbul’un da, modern dünya dahil tüm dünya ile entegre olan şehirde  %48 oy almışsa, bunu ancak  bana göre Stockholm sendromu ile izah edebiliriz.

İstanbul da AKP seçmeni öyle bir sendroma yakalandı ki, seçimin sonucunda Dolardaki  bir miktar düşmeyle oy vermekte ne kadar haklı olduklarını düşünmeye başladılar. Halbuki geçmişte düşük dolar kuru, düşük faiz ve yüksek cari açığı savunan iktidar, şimdi ekonomi bakanının ifadesiyle dolar kurunun düşmesine karşı doların  2,15 - 2,25   bandı aralığında kalmasını ve cari açığın düşürülmesi yönünde çalışmalar yaptırmakta. Sendromun iki tarafında görüş ayrılıkları kaçınılmaz. Tabii ki burada sendroma tutulmayacak kadar eğitimli ,akıllı insanların  ( Kurtuluş Savaşın’da cepheye silah taşıyan Kadıköy ilçe halkı, ATATÜRK ‘ün annesini emanet ettiği Beşiktaş ilçe halkı, gezi parkı gençliği, antikapitalist Müslüman gençlik ) suçu ne ?
            Tabi bu arada İstanbul halkının bu sendromda kalmasında muhalefet partileri CHP, MHP nerede yanlış yaptı ? Veya yaptı mı? Diye sormak gerekiyor.

12 yıllık AKP iktidarı futbol takımları dahil ülkenin tüm kurumlarına girerek elde ettiği bu başarı sanaldır. Bundan sonraki gireceği tüm seçimlerde sanal olacaktır. Çünkü AKP dahil hiç bir parti toplam borç, cari açık, özerklik noktasına gelen kürt sorunu ile ilgili dış dünyadan bağımsız hareket edebilecek, fikir söyleyebilecek durumda değildir. 

Bu makale 4202 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ