• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
18-05-2015
Op. Dr. Cihangir EFE

Op. Dr. Cihangir EFE

Amniosentez Nedir?
info@yongazetesi.com

 

Amniosentez işlemi bebeğin anne karnındayken içinde bulunduğu sıvıdan iğne yardımıyla bir miktar alınmasıdır. Alınan sıvıda bebeğe ait hücreler bulunur. Bu hücreler özel ortamlarda çoğaltılır ve hücrelerde dolayısıyla bebekte herhangi bir kromozom bozukluğu yani genetik anormallik var mı incelenir. Amniosentezin sonucu %99 oranında hatta bazı kaynaklarda %100 oranında doğrudur.

 

 

Amniosentez işlemi genellikle 15 ve 20. gebelik haftalarında yapılır. Bu haftalar içerisinde işlem daha kolay olur ve problem ortaya çıkma ihtimali düşüktür. Amniosentez ultrason eşliğinde özel bir iğne kullanılarak yapılır. Önce ultrason uygulanır ve iğnenin geçeceği en uygun yer saptanır. Daha sonra bebek, göbek kordonu ve plasenta dediğimiz bebeği besleyen yapıya zarar vermeden iğne içeri sokulur ve 20 cc kadar sıvı alınır. Bu sıvı özel labatuarlarda incelenir ve sonuç elde edilir. Nadiren alınan sıvıda bebeğe ait yeterince hücre olmayabilir. Bu durumda değerlendirme yapılamaz.

 

 

Amniosentez kesin sonuç veren bir yöntem olmakla beraber bazen olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Örneğin 1/200 oranında bebeğin kaybı söz konusudur.1/1000 ihtimalle de enfeksiyon gelişebilir, bu da bebek kaybına hatta anne için ciddi problemlere yol açabilir.

 

 

Amniosentez yararı ve zararı tartışılabilecek bir testtir. Özellikle 35 yaş üstü anneler ve üçlü test sonucu riskli çıkan anneler yaptırmalıdır. Diğer durumlarda anne ve baba adayı doktoruyla ayrıntılı bir şekilde konuşup kara vermelidir. Bu durumda karşılıklı diyalog çok ama çok önemli! Bazı anne baba adaylarımız bebeğimize bir şey olmasın bir anormallik varsa dahi biz aldırmayız demekte. Tabii ki bu durumda amniosentezi yapmak çok doğru değil! Bazıları da üçlü tarama testi vb. tarama testlerini dahi yaptırmadan amniosentez yaptırarak kesin emin olmak isterler. Bence önce zararsız tarama testleri yapılmalı ve bunlarda riskli bir durum varsa amniosentez çekinmeden yaptırılmalıdır.

 

Bu makale 7192 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ARAZİ 3

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ