• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
27-12-2015
Op. Dr. Cihangir EFE

Op. Dr. Cihangir EFE

HSG. (Rahim ve tüp filmi)
info@yongazetesi.com

Histerosalpingografi yada rahim ve tüp filmi olarakta bilinen tetkik aslında bir röntgen filmidir. Bununla beraber film çekilmeden önce rahim içerisinde özel aletler kullanılarak kontrast madde verilir.

 

Kontrast madde, filmde parlak gözüken böylece içi boş olan organların iç kısımları hakkında bilgi almamızı sağlayan maddedir. Kısırlık nedeni araştırılırken ve tedaviye başlamadan önce mutlaka yapılması gereken bir tetkiktir. Film çekilmeden önce vagen ve ilgili dokular dezenfekte edilir. Rahim ağzı özel bir aletle tutulur ve yine özel bir alet kullanılarak yaklaşık 10 cc kadar kontrast madde rahim içine enjekte edilir.

 

Normal sağlıklı bayanlarda rahim ağzı, boynu ve rahim içi ilaçla tamamen dolar ve filmde rahim armut şeklinde beyaz renkli gözükür. Ayrıca rahimin her iki tarafından çıkan tüplerde ilaçla dolacağından ince beyaz şeritler şeklinde sağ ve solda görülürler. Tüpler sağlıklı kadınlarda tıkalı olmadığı için verilen ilaç tüplerden geçip karın boşluğuna yayılacaktır.

 

Bu yayılan ilaçta karın içinde dağınık bulutlar şeklinde düzensiz beyazlıklar olarak görülür. Eğer rahim ağzında yada rahimde bir problem varsa problemli kısım yani tıkanık yada yapışık olan yerde ve o yerden sonrasında ilaç olmayacağından sorunlu yer beyaz gözükmez.

 

Tüpler tıkalıysa tıkalı olan kısımdan sonrası siyahtır. Ayrıca o tarafın tüpünden karın boşluğuna ilaç geçmeyeceğinden beyaz bulutlanmada tıkalı olan tarafta olmayacaktır. Her iki tüpte tıkalıysa karın boşluğunda ilaç olmayacağından beyaz bulutlanma görülmez. Eğer HSG’de problem varsa, bu problemin ne olduğunu öğrenebilmek için laparoskopi ve histeroskopi dediğimiz endoskopik yani kameralı yöntemlerle işlem yapmak gerekir. Tedavi ettiğim ve çocuğu olmadığı için HSG’ sini çektiğim bir hastamın filminde açıkça görülmüştür. Bu hastamda çok nadir görülen çift rahim durumunu saptadım ve ileri işlemlere yönlendirdim.

 

Bu makale 7181 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ARAZİ 3

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ