• BIST: 72.445 %1,19
  • Dolar: 3,0572 %-0,38
  • Euro: 3,3723 %-0,42
  • Altın: 130,32 %-0,77
30-04-2015
Osman ŞAHİN

Osman ŞAHİN

BU SEÇİM ESKİSİ GİBİ OLMAZ..
gazeteyon@gmail.com

 

Seçim arifesine giriyoruz.. Bir hareketlilik, bir heyecan başladı.. Değişim olacak mı, yoksa aynen devam mı edilecek?

 

Bütün ülke bu seçime asrın seçimi gözüyle bakıyor..

 

Bu seçimin şakası, kazası, belası yok.. Hatadan yanlıştan dönülmenin de çaresi yok. Ancak aklın başına gelirse  4 yıl sonraki seçime hazırlık yaparsın..

 

Vatandaş ben Müslümanım, namaz kılana, oruç tutana oy veririm diyor.. Bu günkü siyasi tablonun ve işin iç yüzü çerçevesi budur..

 

Şu partili olan namaz kılıyor, bu partili olan oruç tutuyor, diye burada yorumunu ve eleştirisini dahi yapmak istemiyorum.

 

Ulu önder MUSTAFA Kemal Atatürk laikliği neden çıkarmıştır? Din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak için..

O halde dini siyasete alet etmemek, mümkünse siyasete karışmadan siyaset yapmak daha eftaldır.

Sağıma soluma bakıyorum, arkama dönüyorum, ileri adım atıyorum.. Her yerde aynı manzara,.. Ama manzarayı  gördüğü şekilde değil de, hayal ettiği şekilde  görmek ve yaşamak isteyenler var..

 

Ülkede neler oluyor… Teröristler Savcıyı katlettiler, inanamıyorum ya, yazamıyorum işte.. Emniyet müdürlüğüne saldırı düzenleniyor… PKK’lılar Askerimizi şehit etmişler söylemeye dilim varmıyor, elim yazmıyor işte.. Yazsa ne olacak ki; yazanlar ve yazılanlar ne yaptı.. 30 yıldır aynı acıları yaşamaya devam ediyoruz..

 

Birileri seçim öncesi ülkede kaos yaratmak istiyor.  Bunda başarılı olacaklarını da sanmıyorum..

Genel seçim nedeniyle adaylar yollara düştü. CHP’de yola erken çıkıldı. Erken bitti..  Bir  ön seçim furyası öyle de böyle de ne deseler de  demeseler yaşanan heyecanla sonuca bağlandı, ama herkesin istediği sonuç olmadı. Kimileri keyif aldı, kimileri de oh çekti..

 

AKP -  MHP ve diğer partilerde de aday adaylığı süreci olsa da temayüllerle, önerilerle sıralamalar belirlendi. Aralara birileri sıkıştırıldı. Genelde seçmenler olsun, partililer olsun bu sıralamalardan hiç de memnun görünmüyorlar.

Aslında değişiklik beklemek, yenilik istemek her vatandaşın hakkıdır. Ama genelde iktidar partisi bunu yapamadı. Muhalefet ise çok az farklılıkları tercih etti.

 

Muhalefet partileri genelde seçim propagandalarında iktidarın hizmetleri yerine, yalancılık, yolsuzluk, hırsızlık v.s gibi konuları gündeme getirerek, AKP’yi indirmeye çalışıyorlar. Ama vatandaş artık bu sözlere alıştı, kimse aldırış etmiyor.

 

Seçmen bu sözleri duymak dahi istemiyor. Çünkü hırsızlık, arsızlık, yalancılık artık siyasette değil, her tarafta var.

 

O zaman bu eksikliği hatayı irdelemek gerekiyor. Neresinde kimde diye!..

Vatandaş hizmete bakıyor, iyi yapılanın daha iyisini yapma becerisi ve projelere bakıyor. Muhalefetten de bu şekilde önemli açıklamalar ve müjdeler bekliyor.

 

Ülke her gün cinayet, tecavüz, hırsızlık adam kayırma, kollama, savunma veya nefret suçlarının değişik örnekleri ile dolu. Hemen herkes televizyon ekranlarında ya da gazete sayfalarında yer alan olayları izlemekten bıktı.

 

Öylesine ki bazı gazeteciler, bazı siyasetçiler, bazı akademisyenler hastalıklı kimlik ve kişiliklerini ekranlarda, gazetelerde yansıtınca,  toplumun farklı kesimlerinde benzer kişilik bozuklukları ortaya çıkıyor.

 

Sağlıklı ve güçlü temiz bir toplum olmalıyız. Huzur içersinde   bir seçim dönemi geçirmeliyiz. Bazıları seçimin kargaşa ortamından yararlanarak toplumsal olayları tetikleyebilirler. Buna karşı millet olarak uyanık ve dikkatli olmalıyız.

 

7 Haziran genel seçimleri asrın seçimi diyoruz. Asrın seçimini de asrımıza yakışacak bir şekilde geçirmeliyiz. Milet olarak şimdiden hepimize hayırlı ve uğurlu olsun…

 

 

Bu makale 7053 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


ARAZİ 3

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ