en üst ÖĞRETMENLER GÜNÜ AŞKIN

04-10-2019
Osman ŞAHİN

Osman ŞAHİN

AŞKIN TÖREN ve GARİP BİR BAŞKANLIK..
gazeteyon@gmail.com

31 Mart yerel seçimler sonrası Altınordu Belediye başkanlık koltuğuna oturan AK Partinin aday Aşkın Tören, başkanlığı kazanınca herkes “AŞKIN BAŞKAN BEDEL ÖDEYECEK”  diye yorumlar yapıldı.

 

Gerek yerel basında, gerekse sosyal medyada Aşkın Tören hakkında yapılan eleştiriler her ne kadar basın özgürlüğünü kapsasa da hukuken ispat hakkı mecburiyeti vardır.

 

İfade ve eleştiri özgürlüğü herkes için önemli olmakla birlikte, halkın seçilmiş temsilcileri için özellikle önemlidir. Bu kişiler seçmenlerini temsil eder; onların zihinlerini meşgul eden sorunlara dikkat çeker, onların yararlarını savunur.

 

Altınordu Belediye başkanı Aşkın Tören’de tahammül kalmamış..

Önceki gün yapılan Belediye meclis toplantısında bunun farkına vardım.

 

Seçilmiş bir Belediye başkanı değil, adeta devlet adamlığı veya memuru sıfatı gibi algılama gördüm. Tabiiki, kendisini asılsız suçlama ve ithamlara karşı da koruma hakkı vardır.

 

Başkan Tören oldukça öfkeliydi.

Nedeni ise aylardır eleştirilerin odak noktası olan temizlik ihalesi konusunda yapılan gerek yerel gazete, gerek sosyal medya ve halk arasındaki eleştiriler ve dedikodulardı.

 

Mecliste gündem dışı soruların cevabını veren başkan Tören, hem hırslı, hem  azimli, hem de cesurca bir açıklama yapması oldukça dikkat çekiciydi.

 

“Altınordu Belediyemiz tüzel kişilik olarak Bucak Mahallesindeki bir inşaatın ruhsatı için bana gelen bir inşaat sahibi ile, bir kooperatifin Belediyemize müracaatı arasında en ufak bir farkı yoktur”

“Bu şehirde adaleti, ahlakı, zerafet ve  nezaketi kendimize prensip ve elbise kılacağız. Bunları hayata geçirmek için önemli adımlar attık”

 

“Biz bu makamlarda kendimizi emanetçi olduğumuzu bilen insanlarız”

 

“Bu makama seçildiğim ilk günden itibaren, bir karar verdim. Şeffaf olacağım, dosdoğru olacağım. Düz yürüyeceğim.”

“Son günlerde kimin eli kimin cebinde belli değil diyeceğim bir hadise yaşıyorum. Benim için bir ilk, benim için de bir tecrübe oluyor. Ne yalan söyliğim.  Onlar ne kadar gürültü çıkarırlarsa çıkarsınlar. Kimler olarak değil, hak, adalet, beytülmal kamu malı demeye yediden yetmişe bütün hemşerilerimin hakkını doğmamış yetimin hakkını korumaya devam edeceğimi herkes bilsin istedim. Bizi adam eden bu şehre karşı, bu şehrin mübarek bildiğimiz insanına karşı  hizmet etme mecburiyetim var. Onun için her ne yapıyorsak kılı kırk yarma sorumluluğum var. Ben ve arkadaşlarım, Belediye meclis üyesindeki onurlu, izzetli, iffetli ve şahsiyetli  meclis üyelerimizle birlikte bu ölçümle Belediyeyi yönetmeye kararlıyız”

 

Ben bu şehri kamu yararına yönetmek için AHDETTİM,  (Söz verdim, ant içtim)

CEHDETTİM,  (Çalışmak, çabalamak) anlamında..

 

Ancak, “Ben tarih yazmaya geldim, borç ödemeye gelmedim”  derken elbetteki, geçmiş yönetime de ince bir mesaj vermiş  oldu.

 

Bu sözler benim toplantıda dikkatimi çeken notlarım arasına aldığım çok önemli dokunaklı sadece özet halinde başkan Tören’in ağzından çıkan samimi ve itibar artıran, güven duyulan  sözlerdir.

 

Başkan Aşkın Tören, mecliste yaptığı bu konuşmaları ile Altınordu’nun geleceğini,  kendi şahsi çıkarları için çalışan müptezellere cevap verdiğinin altını  da çizmiş oldu.

 

***            ***           ***

 

Partin, siyasi görüşün hiç önemli değil.

Cinsin, sülalen,  soyun, sopun kim olursa olsun..

Doğruluk, dürüstlük ve ahlak önemlidir.

Hangi partiden olursa olsun, onursuz insanları, Allah korkusu olmayanları görüyoruz.

Rezillikler diz boyu..

 

 

Anasından helal süt emen bir insanı yanlış yere götürmek ve onu yönlendirmek  çok zordur, ama başkaları tarafından onu eleştirmek ise çok basit  ve kolaydır. Hatta bu işler basit insanların yapısını ortaya koyar.

 

 Aşkın Tören başkan hiç kusura bakma..

Seni çok hırslı ve azimli gördüm..

Asılsız dedikodulara, aleyhinde yapılan asparagas yayınlara hiç tahammülün kalmamış..

Son derece haklısın..

 

Bu tutum ve davranışların ile Altınordu halkı  her zaman yanında ve arkanda olacaktır.

Seni görevden alacaklarını bilsen, gelecek seçimde aday gösterilmeyeceğini şimdiden tahmin ettiğini bilsen de yönetim ve ahlaki tutumunda bir değişiklik yapmayacağına bu millet inanmıştır.

 

Tıpkı benim gibi, haksızlık, adaletsizlik ve yolsuzluklara, yanlış yönetimlere karşı hiç tahammülün kalmadığı kanıtlanmış bulunuyorsun.

 

Sayın başkan Aşkın Tören bey, senden iki şey öğrenmek istiyorum..

Ordu kamu oyunun merak ettiği iki önemli konu var.

Birincisi Altınordu Belediyesini kaç Türk lirası borç  ile devir aldınız?

İkincisi de bir Fındık-Fıstık, Kuru Yemiş fatura hikayesi var. Çeşitli miktarlarda yüksek tutarlarda faturalarla ikram etmek için Fındık alındığı söyleniyor. Yani çok şeyler söyleniyor..

Bu konuda net olarak halkı bilgilendirirseniz makam koltuğunuz daha berrak ve daha pak olacaktır..

Sizden bu cevabı mutlaka bekliyorum..

 

 

Kusura bakma yanlışın olursa, doğru yoldan şaşarsan, ben onu da yazar eleştiririm.

Çünkü sen Babamın oğlu değilsin, yarın senin yerine gelecek kişi de, Anamın oğlu olmayacaktır.

Milletin alıştığı bir başkanlık sistemi artık tarihe karışmıştır..

Mantık, vicdan süzgecinden geçtikten sonra cemiyet için faydalı olur..

 

Sen etrafındakileri bulduğun için değil, etrafındakiler seni buldukları için sevinmelidirler. Zira bir’in kitleyi bulması kolay, kitlenin bir’i bulması zordur.

 

Umarım ki, seni dinleyenler, Mecliste bu anlattıklarından ve  milli menkıbelerden gerekli dersi almışlardır.

Allah yardımcın, vicdanın da rehberin olsun..

 

Yeni hali ile anladınız onu, GARİP BİR BAŞKANLIK!!!  değil mi?

 

 

 

 

 

Bu makale 917 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

E-BÜLTEN ABONELİĞİ